1. Minecraft sunucumuz kapandı ancak sitemiz arşiv sebepleriyle açık bırakılmıştır. Discord ve diğer sosyal ağlar üzerinden UnioCraft'ın bir parçası olmaya devam edebilirsiniz!

Oyun Kuralları

'Rehberler' forumunda UnioDex tarafından 26 Mar 2017 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Bu konu kilitli olduğu için cevap yazamazsınız.
 1. UnioDex

  UnioDex Emekli
  Yönetici Emekli

  Katılım:
  17 Mar 2014
  Mesaj:
  886
  Alınan Beğeniler:
  2,073
  Son Güncellenme Tarihi: 19 Temmuz 2019 19:37

  UnioCraft yönetimi olarak sunucu düzenini korumak ve oyuncular arası etkileşimi olabildiğince düzgün kılmak için bazı kurallar koyduk. Bu kurallar sunucumuzda oynamak isteyen herkes tarafından kayıt esnasında kabul edilmiştir ve zamanla değişebilir. Bu yüzden arada bir bu sayfaya göz atmanızı tavsiye ederiz.

  Forum kuralları sayfası için tıklayın.

  Oyun İçi Kurallar ve İlkeler:
  1. Her ne koşulda olursa olsun hile kullanmak yasaktır. Bir kişinin hile kullandığı görüntülü olarak kanıtlanırsa kişi uyarı almadan sunucudan süresiz olarak uzaklaştırılır. (Bu kural HackPvP sunucusunda geçerli değildir.)
  2. Diğer sunucuların reklamını yapmak yasaktır. Reklam yapan kişiler sunucudan süresiz olarak uzaklaştırılır.
  3. Dolandırıcılık ve sahtekarlık kesinlikle yasaktır. Diğer oyuncuların oyun içi ürünlerini soymak, kandırıp eşya veya paralarını çalmak gibi eylemler kesinlikle yasaktır. Cezası süresiz uzaklaştırmadır.
  4. Hesap alım-satımı, oyun içinde sahip olunan herhangi bir ürün veya verinin gerçek parayla satışı ya da gerçek parayla erişilen başka bir ürünle takas edilmesi yasaktır. Gerçek para ile ticaret yapıldığı kanıtlanırsa her iki tarafta sunucudan süresiz olarak uzaklaştırılacaktır. Gerçek para ile ticaret yapılmasının teklif edildiği ancak ticaretin gerçekleşmediği durumlarda 14 gün uzaklaştırma cezası verilecektir.
  5. Sohbet bölümünde kendini bir yetkili ya da başka bir oyuncu olarak tanıtarak, başkasının adını ya da rütbesini kullanarak yazı yazmak yasaktır.
  6. Sunucunun ve oyunun açıklarından yararlanmak yasaktır. Bir oyuncu açık bulduğu anda bunu yöneticiler ile paylaşmalıdır. Ayrıca önemli açıkları bizlerle paylaşan oyuncularımızı ödüllendirdiğimizi de bilmenizi isteriz. Açıkları kullanan kişiler sunucudan süresiz olarak, uyarılmadan uzaklaştırılacaktır.
  7. Herhangi bir dini veya milli değere yapılan hakaret veya saygısızlık durumunda oyuncu sunucudan süresiz olarak uzaklaştırılacaktır.
  8. Sunucuya ve sunucu yetkililerine küfür veya saygısızlık eden oyuncular duruma göre sunucudan uzaklaştırma veya susturma cezası alacaklardır. Ceza, yöneticinin inisiyatifine bağlı olarak süreli ya da süresiz olabilir.
  9. Diğer oyunculara küfür veya hakaret etmek, rahatsızlık vermek, sohbet bölümünde flood ve spam yapmak yasaktır. (Flood ve spam, sohbet bölümünde sürekli aynı şeyleri tekrarlamak ya da sürekli alakasız ve gereksiz şeyler yazmak anlamına gelmektedir.) Bu suçları işleyenlere süreli veya süresiz olarak susturma cezası verilecektir.
  10. Diğer oyunculara iftira atmak, onları tehdit etmek, bela okumak, kavga etmek ve sunucu genelini huzursuz etmek yasaktır. Hakaret veya küfür kullanılmadan gerçekleşmiş ise 6 saat ilâ 1 gün arasında susturma cezası verilmektedir. İçinde küfür veya hakaret varsa bu cezanın üstüne küfür cezasının susturma süresi de eklenir.
  11. Sosyal medyada özellikle genç kitlenin kullandığı, her cümlenin sonuna eklenen 3 harfli küfür gibi kısaltma, kalıplaşmış ve direkt olarak kişilere edilmeyen küfürlerin az kullanımı serbesttir. Ancak bu küfürlerin serbestliği başka bir oyuncuyu rahatsız etmemek koşuluyla geçerlidir. Bu yüzden kısaltma dahi olsa bir kişiye küfretmek ya da bu kelimeleri aşırı kullanmak yasaktır.
  12. Aşırı argo kullanımı, çok fazla müstehcen içerikli, +18 mesaj yazmak yasaktır. Bu madde sunucuda yaşı küçük olan oyuncular olduğu için eklenmiştir.
  13. Diğer oyuncuları taciz etmek, rahatsızlık vermek yasaktır. Ayrıca oyuncuları kışkırtmak amaçlı yazılmış mesaj yazmak da yasaktır.
  14. Diğer oyuncuların hesap bilgilerini paylaşmak kesinlikle yasaktır. Şifre, email ya da oyuncunun paylaşmasını istemediği diğer bilgileri paylaşan kişiler süresiz olarak sunucudan uzaklaştırılacaktır.
  15. Sunucu veya yetkililer ile alakalı bir konuda yalan bilgi yaymak, sunucunun veya yetkililerin itibarını zedeleyecek söylemler yaymak yasaktır.
  16. Skyblock sunucusuna özel kural: Bir kişiyi adanıza alıp yetki verdikten sonra atmak ve karşılığında para almak yasaktır. (Tag Satmak)
  17. Factions sunucusuna özel kural: Savaş esnasında savaşılan oyuncuyu buga sokmak, sıkıştırmak, savaşamayacak duruma getirmek yasaktır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.
  18. Yan hesaplarla istatistik, para kasmak yasaktır. Yan hesaplarını oyuna sokup öldürerek sunucularda kazanç sağlayan oyuncular sunucudan 30 gün uzaklaştırma alırlar.
  19. Diğer oyuncularla anlaşarak haksız istatistik ve para kasmak yasaktır.
  20. Chat aracılığı dışındaki yöntemlerle (kitap, komut vb.) küfür etmek geçici uzaklaştırma cezasıyla sonuçlanacaktır.
  21. Hesap çalmak, hesap soymak gibi başka oyuncuların hesaplarına girip onların izinleri dışında veri alış verişi yapmak yasaktır. Eğer bir oyuncunun hesap çalıp soyduğu kanıtlanırsa sunucudan süresiz olarak uzaklaştırılacaktır.
  22. Factions sunucusuna özel kural: TPA tuzağı sadece bu sunucuya özel olarak yasak olmasa da sunucunun yapılarına benzeyen yapılar yapıp oyuncuları kandırmak yasaktır. Örneğin arsalara benzeyen alan yaparak, vip madenleri kopyalayarak TPA tuzağı yapmak yasaktır.
  23. Skyblock sunucusuna özel kural: Ada marketi reklamını /duyuru sistemi dışında yapmak yasaktır. Cezası: 7-14 gün arası susturma. Daha detaylı bilgi için oyun içerisinde /duyuru kural komutunu kullanın.
  24. Skyblock sunucusuna özel kural: /duyuru sistemini gereksiz yere kullanmak yasaktır. Cezası: 7-14 gün uzaklaştırma. Daha detaylı bilgi için oyun içerisinde /duyuru bilgi komutunu kullanın.
  25. Satış baltalamak, başka bir oyuncunun satışını engellemek yasaktır.
  26. Factions sunucusuna özel kural: Her iki tarafında savaştan kaçma şansı olmadığı sürece savaştan kaçmak yasaktır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.
  27. Skyblock sunucusuna özel kural: Bot ya da makro ile otomatik olarak ya da AFK vaziyette blok dizmek yasaktır. Ceza olarak yerleştirilen bloklara el koymadan, 7-30 gün uzaklaştırmaya kadar gidilebilir.
  Sunucu Genelinde Cezalandırma İlkesi:
  Bir oyun türünde (Factions, Skyblock vs.) işlenen suç tüm sunucu genelinde işlenmiş sayılır ve ceza sunucu genelinde verilir.
  Örneğin Skywars'ta hile kullanırsanız tüm sunucudan süresiz olarak uzaklaştırılırsınız.


  Ceza Sürelerinin Katlanımı İlkesi:
  Kurallara uygun olmayan davranışları defalarca sergileyen oyunculara normal ceza sürelerinden daha uzun cezalar verilecektir.
  Örneğin daha önce 3 kere küfürden susturma almış bir oyuncu 4.kez aynı suçu işlerse 30 gün ya da daha uzun süreli susturma ya da uzaklaştırma alabilir.

  İyi Halden Ceza İndirimi İlkesi:
  Suç işleyen kişinin sunucudaki oynama süresi, diğer oyunculara ve yetkililere karşı tutum ve davranışları, sunucuya verdiği destek gibi etkenler göz önünde bulundurarak kişiye normal ceza sürelerinden daha kısa cezalar verilebilir ya da cezalar erkenden kaldırılabilir.

  Komple Temizlik İlkesi:
  Uzaklaştırma cezası alan oyuncuların sadece suç işlediği hesap değil kişinin yan hesabı olduğu bilinen hesaplar ve aynı IP adresinde bulunan hesapları da ceza almaktadır. Bu yüzden bir suç işlendikten sonra oyun içi varlıkları farklı hesaplara taşımak fayda etmeyecektir.

  Dolandırıcılıklar Hakkında:

  UnioCraft dolandırıcılığı önlemek için gerekli önlemleri almaktadır. Ancak sunucunun ticaret araçlarını kullanmak yerine başka yöntemlerle ticaret yapmaya çalışırken dolandırılırsanız, dolandırıldığınız ürünlerin geri iadesi kesin değildir. Dolandırıcılarda bulunamayan ürünler kişilere geri iade edilmemektedir. Bu yüzden sunucunun ticaret yöntemlerini kullanmadan ticaret yapıyorsanız bu sorumluluğu da üstlenmişsiniz demektir. Dolandırılırsanız UnioCraft dolandırıcıları sunucudan uzaklaştırır ancak eşyalarınızı bulamazsa yeni eşya oluşturup size vermez.

  İtirazlar:
  Haksız yere ceza aldığını düşünen oyuncular:
  Eğer haksız yere ceza aldığınızı düşünüyorsanız sebepleriyle birlikte İtiraz ön ekini seçerek destek bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Fakat suç işlediğinize dair görsel bir kanıt varsa cezanın kaldırılmasının çok zor olduğunu belirtmeliyiz.

  İşlediği suçu kabul edip pişman olduğunu ve tekrar yapmayacağını belirten oyuncular:
  Bu durumlarda genellikle cezayı kaldırmamaktayız. Çünkü kolaylıkla suistimal edilebilen bir durum olduğundan her özür dileyenin cezasını kaldırmak gibi bir sonuca varmaktadır. Bu yüzden lütfen bu konuda destek bölümünü kullanmayınız.

  Ceza Süreleri:


  Ceza Ceza Süresi ve Türü
  Hile kullanmak Sınırsız uzaklaştırma
  Reklam yapmak Sınırsız uzaklaştırma
  Dolandırıcılık, Sahtekarlık Yapmak Sınırsız uzaklaştırma
  Sohbet bölümünde kendini olmadığı biri gibi tanıtmak Kendini yetkili olarak tanıtırsa sınırsız uzaklaştırma, oyuncu olarak tanıtırsa 7 ilâ 14 gün süreli susturma.
  Oyun içi ürünleri gerçek para veya eşyalar ile takas etmek Her iki tarafa da sınırsız uzaklaştırma
  Sunucuya veya oyun açıklarından yararlanmak Sınırsız uzaklaştırma
  Dini veya Milli değerlere hakaret veya küfür etmek Sınırsız uzaklaştırma
  Sunucuya ve sunucu yetkililerine küfür veya saygısızlık etmek Duruma göre süreli ya da süresiz, uzaklaştırma ya da susturma
  Küfür etmek 7 gün susturma. İşlenen suçun ağırlığına göre ceza 1 gün ilâ 14 gün arasında da değişebilmektedir.
  Küfür içermeyen hakaret etmek 3 gün susturma. İşlenen suçun ağırlığına göre ceza 1 gün ilâ 14 gün arasında da değişebilmektedir.
  Aşırı argo kullanımı, çok fazla müstehcen içerikli, +18 mesaj yazmak 7 gün susturma. İşlenen suçun ağırlığına göre ceza 1 gün ilâ 14 gün arasında da değişebilmektedir.
  İftira atmak, tehdit etmek, bela okumak, kavga etmek ve sunucuyu huzursuz etmek, kısaltma küfürlerin aşırı kullanımı, kışkırtıcı mesajlar yazmak ve başka oyuncuları rahatsız etmek 12 saat susturma. İşlenen suçun ağırlığına göre ceza 1 saat ilâ 3 gün arasında da değişebilmektedir.
  Diğer oyuncuların hesap bilgilerini paylaşmak Sınırsız uzaklaştırma
  Spam veya Flood yapmak 3 gün susturma. İşlenen suçun ağırlığına göre ceza 1 gün ilâ 14 gün arasında da değişebilmektedir.
  Skyblock ve Asit Adası sunucularında Tag Satmak 14 gün uzaklaştırma
  Sunucu veya yetkililerin itibarını zedeleyecek yalan söylemler yaymak14-30 gün uzaklaştırma
  Yan hesaplarla kazanç sağlamak30 gün uzaklaştırma
  Chat dışı küfür etmek3-7 gün uzaklaştırma
  Hesap çalmak, soymakSınırsız uzaklaştırma
  Satış Baltalamak3-7 gün susturma
   
  #1 UnioDex, 26 Mar 2017
  Son düzenleme: 19 Tem 2019
  LaruaX, merhabareis, Clezdin ve 30 kişi daha bunu beğendi.
Konu Durumu:
Bu konu kilitli olduğu için cevap yazamazsınız.

Bu Sayfayı Paylaş