1. Minecraft sunucumuz kapandı ancak sitemiz arşiv sebepleriyle açık bırakılmıştır. Discord ve diğer sosyal ağlar üzerinden UnioCraft'ın bir parçası olmaya devam edebilirsiniz!

Neden korsan oyun oynamamalıyız

'Konu Dışı' forumunda Xaires tarafından 31 Oca 2018 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Bu konu kilitli olduğu için cevap yazamazsınız.
  1. Xaires

Xaires Muterlord

Alınan Beğeniler:
    35
    Dünyada çoğu kişi oyunlara para vermek yerine korsan olarak indirip oynuyor. Hiç kimseye "Sen bunu yapıyorsun sen suçlusun" demeyeceğim. Sadece neden korsan kullanmamanız, kullanmamamız gerektiğini anlatacağım. Korsan oynayanların oyunları satın almaya yönelmesi dileğiyle... Yazının devamında korsan oyun indirenlere "korsancılar" diye hitap edeceğim ve "crack", "torrent" de korsan oluyor. Bilmeyenler için belirteyim.

Biliyorsunuz ki oyunlar öyle "ol susam ol" deyince olmuyor, oyunların yapılması için en başta (en az bir) yazılım dili ve bilgisayarı iyi bilmek olmak üzere (düşünemeyeceğiniz kadar) fazla çaba, emek ve zaman gerekiyor. Size sadece buz dağı örneğini vereyim. Sadece yüzeydeki görünen kısmını görüyorsunuz. Oyunu açıyorsunuz ve karşınıza karakterler, eşyalar, haritalar çıkıyor, tuşlara basıyorsunuz karakteriniz ilerliyor falan filan. Ancak sizin görmediğiniz kısımda yüzlerce hatta belki de binlerce işlem yapılıyor ve yapılacak bu işlemler tek tek oyun yapımcıları tarafından yazılıyor. Diyelim ki korsancılar farklı bir bakış açısından bakıyor ve dediklerim korsancılar için "saçma" ve gereksiz geliyor.

Bu yazıyı okuyanların (ülkemizin geneli Müslüman olduğu için) %99'unun Müslüman olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz ki İslam'da çalmak, hırsızlık yapmak gibi şeyler haram. Korsancılar paralı oyunları korsan olarak indirdikleri zaman oyun yapımcılarının emeğini gasp etmiş, çalmış oluyor. Oyun yapımcıları Hristiyan da olsa Yahudi de olsa Ateist de olsa bu böyle.

Tamam diyelim ki korsancılar dediklerimi anladı ve gerçekten oyun yapımcılarının bu paraları hakettiğinin farkına vardı ama...

Oyun satın almak için durumu mu yok?
    Ucuza oyun satan binlerce site var. Araştırarak (dolandırılmamak için) bu sitelerden oyun satın alabilirler.
    Ancak korsan indirmek başvuracakları en son çözüm yolu olmalı.

Parası var ama ailesi kartlarını vermiyor mu?
    İninal kart diye bir şey var ve kullanmak için asgari yaş "12"!

Korsan oyun oynayan herkesin en yakın zamanda oyunları satın almaya başlamaları, yapımcıların hakkını vermeleri dileğiyle, sağlıcakla kalın...

#1 Xaires, 31 Oca 2018
    Son düzenleme: 31 Oca 2018
  2. KanunsuzRD

KanunsuzRD KanunsuzS ImperialS

Alınan Beğeniler:
    8
    Beynimi yaktigin icin tsk

3. Xaires

Xaires Muterlord

Alınan Beğeniler:
    35
    Anlayamadın mı? Yani bir sıkıntı mı var?

4. XOrkunBataX

XOrkunBataX Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    26
    okumaya üşendim kardeşim sen nasıl yazarken üşenmedin ya

xDonsuzEmirTR_V2 bunu beğendi.
  5. Xaires

Xaires Muterlord

Alınan Beğeniler:
    35
    Özet: Oyunlara verilen fazlaca emeği çalmamak için.

6. ihsannos

ihsannos -SlayeR-

Alınan Beğeniler:
    30
    Sadece Burayı Okudum Ama Güzel D:

7. RexHD

RexHD Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    5
    Beynimi yakmak zorundamıydın? Sadece başını okudum ama eyw anladım(anlamadım)

8. ihsannos

ihsannos -SlayeR-

Alınan Beğeniler:
    30
    kanal ismin ney rex

9. zTwixFTW

zTwixFTW Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    4
    Yazıyı Görünce Okumaya çekindim bile :D

xKaanMystic bunu beğendi.
  10. Xaires

Xaires Muterlord

Alınan Beğeniler:
    35
    Abi hayatınızda kitap okumadınız mı? Bir zahmet şunu da okuyuverin. Korsan kullanmayı bir adamın yazısını okuduktan sonra bırakmıştım.
    Eğer aranızda korsan kullanan varsa belki yanlış düşündüğünün farkına varır, korsandan vazgeçer diye yazdım yazıyı.

11. zTwixFTW

zTwixFTW Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    4
    Bu Dediğinden Sonra Okuyacağım :D

Konu Durumu:
Bu konu kilitli olduğu için cevap yazamazsınız.

Bu Sayfayı Paylaş